संसदीय सत्ताको चुनाव लक्षित बजेट श्रमिकका निम्ति बिनाकामको : ट्रेड युनियन महासङ्घ

संसदीय सत्ताको चुनाव लक्षित बजेट श्रमिकका निम्ति बिनाकामको : ट्रेड युनियन महासङ्घ

काठमाडौँ : अखिल नेपाल क्रान्तिकारी ट्रेड युनियन महासङ्घले केपी ओली सरकारले जारी गरेको बजेट दलाल पुँजीवादी संसदीय सत्ताको चुनाव लक्षित, विवादित रहेको श्रमिक सर्वहारा वर्गका निम्ति ‘कागलाई बेल बेल पाक्यो न हर्ष न विस्मात्’ मात्र भएको निष्कर्ष निकालेको छ । महासङ्घका संयोजक विनोद थापाले सोमबार प्रेस वक्तव्य जारी गर्दै समृद्धि र समाजवादको झूट्टो नारा बोकेर मुठीभर कुलीन वर्गलाई खुसी पार्न प्रयत्नशील कथित कम्युनिस्ट सरकार चरम स्वेच्छाचारी, क्रूर, जनघाती एवम् राष्ट्रघाती बाटोमा अघि बढिरहेको बताएका छन् ।

वक्तव्यमा भनिएको छ, ‘सरकारले २०७८÷७९ का लागि ल्याएको करिब साढे १६ खर्ब रकमको बजेटले श्रमिकहरूको सचेत भावनाका बीचमा लोकप्रियता प्राप्त गर्न श्रम, रोजगारी र सामाजिक सुरक्षा सम्बन्धमा औपचारिकता मात्र देखाएको देखिन्छ । रोजगारी सिर्जना, श्रमिकको योगदानमा आधारित सामाजिक सुरक्षा योजना व्यवस्थापन, श्रमिकको विदेश पलायन न्यूनीकरणमा जोड, रोजगार सुनिश्चितता र उचित पारिश्रमिकबारे शब्दमा उल्लेख गरिए पनि व्यावहारिक कार्यान्वयनको तह विगतझैँ आशङ्कामुक्त बन्नसक्ने देखिन्न ।’

वक्तव्यमा अगाडि भनिएको छ, ‘विश्वव्यापी रूपमा रहेको कोरोना भाइरस (कोभिड १९) महामारी, यसको दोस्रो लहर (न्यु भेरिएन्ट) र परिघटनाबाट मानव समुदाय आक्रान्त छ । श्रमिक वर्ग प्रभावको केन्द्रबिन्दु बनेको छ । औपचारिक र अनौपचारिक दुवै क्षेत्रमा श्रम कटौतीमा परी बेरोजगार बनेका श्रमिकहरूको सङ्ख्या अनपेक्षित रूपमा बढिरहेको छ । बाँच्नका निम्ति श्रम बेच्न बिदेसिने श्रमिकहरूको सङ्ख्या अस्वभाविक रूपमा बढिरहेकै छ । न रोजगारी, न दामको नियति बेहोर्दै गरेका श्रमिकहरूको पछिल्लो अवस्था भोक र रोगबाट एकैसाथ थलिन बाध्य छ । समृद्धि र समाजवादको झूट्टो नारा बोकेर मुठीभर कुलीन वर्गलाई खुसी पार्न प्रयत्नशील कथित कम्युनिस्ट सरकार चरम स्वेच्छाचारी, क्रूर, जनघाती एवम् राष्ट्रघाती बाटोमा अघि बढिरहेको छ । रोजगारदाता पक्ष निरीहताको तहमा नतमस्तक देखिन्छ । सत्ताको निगाहमा ट्रेड युनियन गतिविधि गर्ने केही स्थापित ट्रेड युनियनहरू वस्तुस्थितिप्रति मूकदर्शक र मौनप्राय छन् ।’

विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘दलाल पुँजीवादी संसदीय सत्ताको चुनाव लक्षित उक्त विवादित बजेट श्रमिक सर्वहारा वर्गका निम्ति ‘कागलाई बेल पाक्यो हर्ष न विस्मात्’ बनेको पुष्टि हुन्छ । श्रमिकहरू भोक र रोगको स्थायी समाधान चाहन्छ्न् न कि कथित चुनावी नौटङ्की । श्रमिक वर्गको पूर्ण मुक्तिका निम्ति सशक्त सङ्घर्षरत हाम्रो लोकप्रिय सङ्गठन अखिल नेपाल क्रान्तिकारी ट्रेड युनियन महासङ्घ श्रमिक हितविरोधी उक्त विवादित बजेट कार्यक्रममा उल्लिखित झूट्टा आश्वासन र मजदुरको सोझो भावनामाथिको खेलबाड हर्कत तत्काल बन्द गरी श्रमिकको हितमा तत्काल केन्द्रित बन्न सरकारलाई आग्रह गर्न चाहन्छ । साथै न्यायप्रेमी, मुक्तिकामी र क्रान्तिकारी मजदुर श्रमिकहरूमा कथित कम्युनिस्ट सरकार र दलाल पुँजीवादी संसदीय सत्ताको कुनै आश्वासनमा नपरी उचित, न्यायोचित तथा अपेक्षाकृत राहत, स्वास्थ्योपचारको व्यवस्था एवम् रोजगार सुनिश्चितताको एजेन्डामा सशक्त रूपमा अघि बढ्न हार्दिक अपिल गर्दछ । श्रमिक अधिकार, न्यायपूर्ण समानता र मुक्तिका निम्ति वैज्ञानिक समाजवाद स्थापनाको बाटोमा अघि बढ्न हाम्रो सङ्गठन सम्बन्धित सम्पूर्ण पक्ष र तहसमक्ष हार्दिक अपिल गर्न चाहन्छ ।’

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

हाम्रो संवाददाताबारे :