प्रगतिशील संस्कृति र वर्तमान राजनीतिक स्थिति

सांस्कृतिक रूपान्तरण÷सम्बोधन

प्रगतिशील संस्कृति र वर्तमान राजनीतिक स्थिति

नेपालमा दस वर्षसम्म चलेको जनयुद्धले नयाँ संस्कृति स्थापना गरेको थियो । मूल नेतृत्वको आत्मसमर्पणका कारण राजनीतिक प्रतिक्रान्तिसँगै सांस्कृतिक प्रतिक्रान्ति भयो तर पनि हामीले समाजमा एउटा नयाँ संस्कृतिको निर्माण गर्न खोजिरहेका छौँ र बहिनी–छोरीहरूलाई अंश दिएर र आमाको मृत्युपछि परम्परागत किरियाकर्म नगरी विद्रोह गरेर त्यसको सुरुआत पनि गरेका छौँ ।
पहिलेपहिले र अहिलेसम्म पनि गाउँघरहरूमा गरिने परम्परावादी संस्कारहरूमा पुराणहरू पढाएर पवित्र भएको मान्ने चलन थियो र अझै पनि कायमै छ । त्यसलाई हामीले परिवर्तन गर्ने कोसिस गरेका छौँ । मृत्यु संस्कारमा पनि हामीले केही परिवर्तन गरेका छौँ । सम्भवतः यो क्षेत्र र जिल्लाकै हकमा अग्रपङ्क्तिमा हुनुपर्दछ । यो गाउँपालिकामा हामीले नै बहिनी/छोरीलाई अंश दिने चलन सुरु गरेका हौँ । मेरो बुबा मेरा बहिनीहरूलाई समान अंश दिन तयार हुनुभयो । त्यसका लागि यो अवसरमा मेरो बुबालाई धन्यवाद दिन चाहन्छु । मेरो कुरामा बुबाले सहजै स्वीकृति दिनुभयो । त्यसपछि मेरै काका र अरूहरूले पनि यसको सुरुआत गर्नुभयो । यसमा एउटा परिवर्तन हामीले गरेका छौँ ।
जनयुद्धले बलिदानको जगमा स्थापित गरेको जनवादी संस्कृति, राजनीतिक–सांस्कृतिक प्रतिक्रान्ति, जनवादी संस्कृति निर्माणका चुनौती, सम्भावनालगायत विषयमा कमरेड अशोक सुवेदीले पर्याप्त चर्चा गरिसक्नुभएको छ र अरू वक्ताहरूले पनि यस विषयमा बोल्नुभएको छ । त्यसैले यस विषयमा म सामान्य मात्र चर्चा गर्न चाहन्छु ।
अर्को कुरा मृत्युमा कम्युनिस्टहरूले कस्तो संस्कार अपनाउने भन्नेमा पनि हामीले केही नयाँ गर्न खोजेका छौँ । आजभन्दा ७ वर्षपहिले मेरी आमाको निधन भयो । हामीले कपाल खौराउने, कोरा बार्ने, किरिया बस्नेजस्ता काम गरेनौँ, बरु श्रद्धाञ्जलीसभा आयोजना ग¥यौँ । आमाको योगदानका बारेमा चर्चा ग¥यौँ र आमाका नाममा अक्षयकोष खडा ग¥यौँ । मेरा साथी, अहिलेको हाम्रो पार्टी नेकपा (बहुमत) का केन्द्रीय सचिवालय सदस्य कमरेड अटलले पनि आफ्ना बुबाको मृत्युमा किरिया नगरेर बरु बुबाका नाममा अक्षयकोष खडा गर्नुभएको थियो । मैले पनि मेरी आमा बितेपछि अरू धुमधडाका नगरेर फरक तरिका गरेँ । मेरो मान्यता थियो– बाँचेको समयमा बाबा–आमालाई सेवा गर्नुपर्दछ, खुसी राख्नुपर्दछ । मृत्यु भएपछि उनीहरूका योगदानहरूको चर्चा गर्नु पर्दछ र अमर बनाउन कोसिस गर्नुपर्दछ । मैले मेरी आमाको स्मृतिमा नयाँ गर्ने प्रयत्न गरेँ । त्यसमा सन्तानहरू मेरा भाइबन्धुहरूले सहयोग गर्नुभयो । मेरो प्रस्तावमा सबैभन्दा पहिले झ्यामखोलाका बाजेले मुख खोलेर सहयोग गर्नुभयो । मान्छे मरेपछि १३ दिन नुन नखाएर बस्ने, किरिया गर्ने चलन हामीले हटाएका छाँै । मेरो घरमा, काकाको घरमा र मकर काकाको घरबाट यो सुरुआत गरेका छौँ । आज हामीले यो गाउँमा विवाह पनि नयाँ तरिकाले, प्रगतिशील तरिकाले विवाह गर्ने संस्कार बसाल्न सुरुआत गरेका छौँ । यसलाई अझ प्रगतिशील बनाएर लैजानु पर्दछ । यसमा तपाईंहरू सबैको छलफल, सुझाव र सहयोगको आवश्यकता छ ।
मैले राजनीति गर्न थालेको ४५ वर्ष पुगेको छ । यो प्रक्रियामा हामीले सजिलो बाटो कहिल्यै रोजेनौँ । हामीले कठिन बाटो रोज्यौँ । सजिलो बाटो रोजेको भए मेरा लागि पनि सांसद, मन्त्रीको पद र झन्डावाला गाडी टाढाको विषय थिएन । त्यसो भएको भए म आज पनि जनताको राजस्वबाट शोषण गरिरहेको हुन्थे । यो भएको भए कमरेड अटलहरूले पनि कतै न कतै ठाउँ पाउनुहुने थियो । हामीले त्यो बाटो अपनाएनौँ किनकि त्यो बाटोबाट हामी पुग्ने भनेको लक्ष्यमा पुग्न सक्दैनौँ । अथवा हामीले समाजवाद र साम्यवादको जुन कल्पना गरेका छौँ त्यहाँ पुग्न सकिँदैन । त्यसकारण म के बताउन चाहन्छु भने हामी साँच्चिकै समाजवाद वा साम्यवादमा पुग्ने हो भने यही बाटो, क्रान्तिकै बाटोमा हिँड्नुपर्दछ । यही लक्ष्यमा पुग्ने बाटो हिँड्न जरुरी छ । यो बाटो साम्यवादको बाटो हो ।
वर्तमान दलाल संसदीय व्यवस्थाको चुनावमा कुनै पनि इमानदार गरिबले जित्न सक्दैन । त्यसकारण यो व्यवस्थाको चुनावमा कसैको सुरक्षा छैन । आज प्रचण्डहरूले यही व्यवस्थामा छिर्दछौँ भन्दा पनि यही व्यवस्था मान्दछौँ भनेर पस्दा पनि सुख दिएको छैन । केपी ओलीले भनेका छन्– यो माओवादीको घाँटीमा झुन्ड्याएको तरबार किन निकाल्ने भनेर सत्य निरूपण तथा मेलमिलाप आयोगलाई कामै गर्न दिइएको छैन । सत्य निरूपण तथा मेलमिलाप आयोगले काम सके पनि सरकारले अड्कायो । अहिले वडा वा गाउँपालिका अध्यक्ष जे भए पनि प्रादेशिक मन्त्री र मुख्यमन्त्री भए पनि मन्त्री, प्रधानमन्त्री, राष्ट्रपति जे भए पनि माओवादी साथीहरूको टाउकोमा तरबार झुन्डिरहेको छ । प्रचण्डले ५ हजार मानिसको जिम्मा लिन्छु भनेको कुरालाई समातेर मुद्दा हाले । उहाँहरूलाई त त्यस्तो गर्दछन् भने साँच्चिकै साम्यवाद ल्याउन खोज्नेहरूलाई राख्छ । साँच्चिकै साम्यवाद ल्याउन खोज्ने हामीहरूलाई यही प्रचण्डहरूको सरकार हुँदा पनि जेल हाल्यो । रामबहादुर थापा ‘बादल’ गृहमन्त्री हुँदा पनि हामीले ३ वर्ष जेल बस्नुप¥यो । हाम्रा साथीहरू काठमाडौँको घट्टेकुलो र सुकेधारामा मारिए । बादलजीले ती नागरिक होइनन् भन्नुभयो । हिजो आफँैले जनयुद्ध गरेको मान्छेले यस्तो पनि भन्नसक्ने ! कस्तो अचम्म हो !? मर्नेहरू मान्छे नभएको भए ती के हुन् ? को मारिएका थिए ? के सनाखत ग¥यो पुलिसले ? त्यसकारण म के भन्छु भने चुनावी बाटोबाट कहिल्यै पनि समाजवाद आउँदैन ।
राज्यसत्ता र सरकार भन्ने फरक चीज हो । पुरानो सत्ता रहुन्जेलसम्म यहाँ जो सरकारमा गए पनि कसैले केही गर्न दिँदैन र गर्न सक्ने पनि केही छैन । राज्यसत्ताभित्र ६ चीज हुन्छन् : सेना, प्रहरी, प्रशासन, अदालत, सरकार र जेल । यिनीहरूमा कुनै परिवर्तन भएको छैन । सबै चीज पुरानै छन । जेल त झन् राणाका पालाका छन् । १५ सय अटाउने ठाउँमा ३ हजार मान्छे कोचेर राखिने गरेको छ । चिनियाँहरूले जेल परेका मान्छेहरूलाई काठमाडौँमा बाटो बनाउन ल्याउँछन् । यहाँ बन्दीहरूलाई कोचेर राखिन्छ । देशका ३० हजार बन्दीहरूलाई ४ घन्टा मात्रै काम लगाउने हो भने ठूलै उद्योग चल्न सक्छ । यस्तै कर्मचारीतन्त्र पनि यस्तै छ । भोलि सरकार ढल्नेछ भने आजबाट सचिवहरू काम गर्न छोड्छन् ।
आजको अवस्था भनेको राज्यसत्ता परिवर्तनको आवश्यकता हो । यो राज्यसत्ता परिवर्तन नगरीकन केही गर्न सकिँदैन । समाजवाद संविधानमा लेखेर आउँदैन । आजको संविधानमा जे लेखिएको छ, त्यो हातखुट्टा बाँधिएको समाजवाद हो । सरकारमा गएर प्रचण्डले गरेको एउटा मात्र काम हो–जनयुद्ध दिवसलाई राष्ट्रिय दिवसका रूपमा मनाउन स्वीकृत गराउनु । अर्को कुरा देशका सबै सहिदहरूलाई राष्ट्रिय सहिद घोषणा गरे र घाइतेहरूलाई २ लाख दिने कुरा भएको छ । तर अर्को सरकार आएपछि यो लागू हुन्छ कि हुँदैन थाहा छैन । यो पनि जबर्जस्ती भएको हो ।
माओवादी केन्द्रका साथीहरू घण्टीवाला रवि लामिछानेजस्तो हुनुप¥यो भन्छन् । कहिलेकहीँ बहुमतका साथीहरूले पनि रवि लामिछानेजस्तो हुनुपर्छ भन्ने गरेको सुनिन्छ । यो कुरा भ्रम हो । तपाईंहरू भ्रममा नपर्नुहोला । रवि लामिछाने को हो, थाहा छ ? यो त अमेरिकी दलाल हो । अमेरिकाको नागरिकता र नेपालको नागरिकता दोहोरो नागरिकतावाला अमेरिकी दलाल हो भन्ने कुरा अहिले त अदालतले स्पष्ट गरिदियो । कहिलेकहीँ अदालत र सरकारको झगडा प¥यो भने पनि यस्तो हुन्छ । रवि रातारात आएको होइन । यसको तयारी त दस वर्षदेखिको हो । उसलाई चर्चहरूले पनि सहयोग गरेका छन् । चर्च भनेको साम्राज्यवादको हातखुट्टा हो । रवि लामिछानेले जादु गरेर जितेको होइन । चितवनका चर्चवालाहरूले चितवनमा देशभरिका चर्चवालाहरू भेला गराएर घन्टीलाई मत दिने निर्णय गरेका थिए रे । यो अमेरिकाको फ्रिडम पार्टी छ त्यसको नक्कल मात्रै हो । रवि लामिछानेको मान्छेले मन्त्री हुनलाई दुर्गा प्रसाईंबाट अढाइ करोड माग्यो रे । प्रमाण देखाइदिन्छु भनेर टेप गरी राखेका रहेछन् । मिडियाहरूले आवाज सुनाइ राखेका छन्, देखाइराखेका छन् । यो को हो भन्ने कुरा सोध्यो भने यो अमेरिकी दलाल हो भन्ने कुरा प्रस्ट भयो नि !
अर्को कुरा, माओवादी केन्द्रका साथीहरू धेरै खुसी नहुनुहोला । तपाईंहरूको ग्राफ घट्दै गएको छ । । सिङ्गो माओवादी हुँदा प्रत्यक्षमै १२० सिट आएको थियो । त्यसपछि त्यो ३० मा आयो । अहिले काङ्ग्रेससँग मिल्दा पनि २०–२१ मा आयो । अहिले बल्ल समानुपातिक यताउता गरेर ३२ सिट आयो । अझै घट्दैछ ।
यो देशको अर्थतन्त्रको अवस्था कहालीलाग्दो छ । पोहोर साल बैङ्कमा सञ्चिति ५० खर्ब थियो । सत्र/अठारजना दलाल पुँजीपतिले मात्र तीस खर्ब ऋण लिए तर अठार लाखले १७ खर्ब लिए । तीन खर्ब मात्रै बैङ्कमा छ । अठार लाख लिने भनेका साना–साना व्यापारी हुन । ती व्यापारीहरूको उद्योग टाट पल्टिएको छ । अठार लाख लिने भनेको मध्यम वर्ग हो । यीभन्दा अन्य सामान्य मान्छेहरूले त ऋण नै पाउँदैनन् । अर्थतन्त्रमा सञ्चितिको ठूलो हिस्सा ऋण लिने अठारजनामा विनोद चौधरी, शेष घले, उपेन्द्र महतो, आदित्य झा, जीवा लामिछाने, ज्ञानेन्द्र शाह, अजेय सुमार्गीलगायत हुन् । तिनीहरूले ठूलो रकम लिन्छन् र उनीहरूलाई ब्याज लाग्दैन । नेपालको बजेट अहिले सत्र खर्ब/साढे–सत्र खर्ब छ । नेपालको व्यापारघाटा पनि साढे–सत्र खर्ब छ र यो व्यापारघाटा पूर्ति गर्न रेमिट्यान्सको ठूलो हात छ । १२ खर्ब रकम रेमिट्यान्सबाट आउँछ । यहाँबाट खाडीमा गएर पसिना बगाउनेहरूले रेमिट्यान्स पठाउँछन् र रातारात ट्रकको पछाडि वा डुंगा चढेर जानेहरूले रेमिट्यान्स पठाउँछन् । तर यो सबै रकम यो देशका मन्त्रीहरूले सत्तासीनहरूले दलालहरू, ब्युरोक्र्याटहरू र कर्मचारीहरूले कर्मचारी पनि साना होइन, सचिवहरू सीडीओहरूले खान्छन्, अलिअलि तल झरे पनि मात्र कोहीकोही सानाले खान्छन् । वडाध्यक्ष र गाउँपालिकाको अध्यक्ष टाठोबाठो छ भने भेटाउँछ, नत्र सचिवहरूले लटरपटर पारेर खाने हुन् । कारागारमा नाइकेहरूले लुटिराखेका छन् । गाउँमा नयाँ ठालुहरूले लुटिराखेका छन् । देशमा मन्त्री, प्रधानमन्त्रीहरूले लुटिराखेका छन् । त्यसकारणले यो राज्यसत्ता बदल्नुपर्छ र वैज्ञानिक समाजवाद स्थापना जरुरी छ भन्ने नेकपा (बहुमत) को कुरा हो । यो राज्यसत्ता, प्रहरी–सेना सबैका विरुद्ध हामीले जनयुद्ध ग¥यौँ । जनयुद्धमा हामी अरू २ वर्ष मात्र टिकेको भए यो देशमा जनवादी गणतन्त्र आउने थियो । म त्यति बेला सेनाको पाँचौँ डिभिजनको कमिसार थिएँ । त्यसपछि सेना समायोजन गर्दाखेरि म काठमाडौँमा गएँ । सेनाको माथिल्लो स्तरको एकजना अधिकृतसँग भेट भयो । उनले भने–तपाईंहरू २ वर्ष मात्रै टिकेको भए यो सत्ता ढल्ने थियो । हाम्रा २५,००० (पच्चीस हजार) सैनिक भागिसकेका थिए । भित्रको अवस्था निकै खराब भैसकेको थियो । तर प्रचण्डजीहरूले हतार नगरेको भए, नडराएको भए, बाबुराम भट्टराईको अर्तीमा नलागेको भए र आत्मसमर्पण नगरेको हाम्रो जित सुनिश्चित थियो । दुई वर्ष मात्रै पर्खिन सकेको भए अवस्था अर्कैै हुने थियो ।
तर आज भीमकाय चुनौती छ । आज क्रान्तिका लागि तागत चाहिन्छ । बदल्नका लागि तागत चाहिन्छ । अब हाम्रोअगाडि असाध्यै कठिन उकालो छ । कसरी काट्ने, असाध्यै अप्ठ्यारो छ । आजका तानाबानाहरू, आजको प्रविधि अर्कै खालको छ । अहिले मान्छे मात्रै लडेर हुँदैन, प्रविधि लड्नु पर्दछ । हामीले देखेका छाै नि उताबाट रसियाले क्षेप्यास्त्रहरू पठाउँछ । यताबाट अमेरिकाले माथि नै खरानी बनाइदिन्छ । कसरी झुक्याएर हान्ने हो, बडो समस्या छ । युक्रेन युद्धमा रसियाले अमेरिकालाई थकाइसक्यो । युक्रेन अगाडि सारेर दुईटा पक्ष लडे तर लडाइँ अमेरिका र रसियाको हो । गोरुको जुधाइमा बाच्छाको मिचाइ भनेजस्तै युक्रेन बाच्छो बनेको छ । हुनत युक्रेन पनि एउटा ठूलो शक्तिशाली देश हो तर त्यो अमेरिकातिर लाग्यो । अमेरिकातिर लागिसकेपछि रसियाले त्यहाँ प्रहार ग¥यो । आज रसियाले आधा युक्रेन कब्जा गरिसकेको छ ।
रसिया किन शक्तिशाली छ भने रुसको पछाडि चीन छ । चीन अर्थतन्त्रमा विश्वको दोस्रो हुँ भने पनि त्यो पहिलो भैसकेको छ । कमरेड माओ त्सेतुङले जसरी आधार खडा गर्नुभएको थियो त्यसैमा टेकेर चीन आज विश्वमा एक नम्बरमा उक्लिएको छ । यो स्थितिमा हामीले विश्वमा साम्राज्यवादीहरूबीच टकराव हुँदै गयो भने ताइवानलाई लिएर चीन र अमेरिकाबीचको सम्बन्ध पनि बिगार्न सक्दछ । अमेरिकाले तिब्वतलाई पनि चीनका विरुद्ध उकास्ने कोसिस गरिरहेको छ । चीनविरुद्धको गतिविधिका लागि अमेरिकाले नेपालमा एमसीसीमार्फत आफ्नो आधार खडा गर्दैछ । यी दुई ठूला देशका बीचमा युद्ध चल्यो अथवा भने हामीले गृह युद्ध गर्नुपर्दछ र त्यो गृहयुद्धबाट नेपालमा क्रान्ति सम्पन्न गर्नुपर्दछ । माओले भन्नुभएको थियो, ‘कि त यो युद्धले विश्वयुद्ध ल्याउनेछ वा विश्वयुद्धले क्रान्ति जन्माउनेछ ।’ त्यो कुरा आजसम्म पनि सही छ । नेपालका क्रान्तिकारीहरूले माओको भविष्यवाणी विश्वयुद्धले क्रान्तिलाई निम्त्याउनेछ भन्ने कुरा लागू गर्नुपर्दछ ।
यो सबै अन्तर्राष्ट्रिय र राष्ट्रिय परिस्थितिले हाम्रो क्रान्तिका लागि देशको वस्तुगत परिस्थिति राम्रो भएको छ । क्रान्तिका लागि परिस्थिति अनुकूल भएको छ तर आत्मगत स्थिति बनाउन जरुरी भएको छ । यसका लागि क्रान्तिकारी पार्टी बलियो बनाउन आवश्यक हुन्छ । यसका लागि सच्चा मालेमावादीहरूबीचको एकताका आजको आवश्यकता हो र हामीले यसको सुरुआत गरेका छौँ । नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (बहुमत) र नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (क्रान्तिकारी माओवादी) बीच यही वैशाख १८ गते मे दिवसका दिन एकता हुँदैछ । हामीलाई आशा एवम् विश्वास छ माओवादी केन्द्रलगायत माओवादी नाम गरेका अन्य पार्टीभित्रका इमानदार क्रान्तिकारीहरूले सोच्नुहुनेछ । हामी क्रान्तिकारीहरूको एउटा केन्द्र बनाउने कोसिस गरिरहेका छौँ । अरू कुनै बाटोबाट समाजवादमा पुगिन्छ वा क्रान्ति हुन्छ भन्ने कुरामा तपाईंहरू कोही पनि भ्रमित नहुनुहोस् । संसदीय व्यवस्थाबाट समस्याको समाधान कहिल्यै हुँदैन । त्यसकारण हामी मुक्त हुने र देशलाई मुक्त बनाउने हो भने, देशलाई विदेशीहरूबाट जोगाउने हो भने क्रान्तिकारीहरूको एकता र क्रान्तिको बाटो नै आवश्यक छ ।

(रुकुम पश्चिम त्रिवेणी ६ मा वैशाख ५ गते आयोजित केशर ओली–डेनिसा बोहोराबीच प्रगतिशील वैवाहिक कार्यक्रममा बेहुला केशर र सहिद सुवर्णाका बुबासमेत रहेका नेकपा (बहुमत) का प्रवक्ता सुदर्शनले गरेको सम्बोधनको सार । नेकपा (बहुमत) रुकुम पश्चिमले आयोजना गरेको उक्त कार्यक्रममा नेकपा (बहुमत) का सचिवालय सदस्य एवम् बेहुली डेनिसाका बुबा अटल, पार्टी नवौँ महाधिवेशन आयोजक समितिका सदस्य एवम् केन्द्रीय प्रचार, प्रसार तथा प्रकाशन ब्युरो संयोजक अशोक सुवेदी, नवौँ महाधिवेशन आयोजक समितिकी सदस्य एवम् प्रकाशन ब्युरो सदस्य अम्बिका चन्द, पार्टीका रुकुम पश्चिम जिल्ला इन्चार्ज गति, त्रिवेणी गाउँपालिका अध्यक्ष हिमाललगायतले प्रगतिशील संस्कृति र समसामयिक राजनीतिका विषयमा बोलेका थिए– सम्पादक)

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

हाम्रो संवाददाताबारे :