कृत्रिम बुद्धिमता; हामी रोक्न सक्दैनौँ

समीक्षा

कृत्रिम बुद्धिमता; हामी रोक्न सक्दैनौँ

कृत्रिम बुद्धिमता जसलाई एआई चिनिने गरेको छ, यसका बारेमा विभिन्न तर्कहरु उठिरहेका छन् । वास्तवमा यो मानव दिमागसँग सम्बद्ध संज्ञानात्मक कार्यहरू प्रदर्शन गर्ने मेसिनको क्षमता हो । जस्तै बुझ्ने, तर्क गर्ने, सिक्ने, वातावरणसँग अन्तरक्रिया गर्ने, समस्या समाधान गर्ने, र रचनात्मकताको अभ्यास गर्ने यसका कामका विशेषताहरु हुन् । यसले प्रविधि र आर्थिक क्रियाकलापका सबै क्षेत्रमा निकै ठूलो परिवर्तन ल्याइदिएको छ । कृतिम बुद्धिमतालाई लिएर एलोन मोस्कले दिएको प्रतिक्रियाले विश्वलाई चकित पारेको थियो । उनले भनेकी “हामीले सेफगार्ड निर्माण नगरेसम्म कृत्रिम बुद्धिमत्ता–प्रणालीले मानिसलाई प्रतिस्थापन गर्न सक्छ, जसले हाम्रो प्रजातिलाई अप्रासंगिक वा लोप पनि बनाउँछ ।”

बेलायतको कृत्रिम बुद्धिमता उत्पादन गर्ने चर्चित कम्पनीमा सहायक प्रमुख रहेका मुस्ताफा सुलेमानीले २०२३ मा द कमिङ वेव किताव प्रकाशन गरेका छन् । उक्त किताव अहिले खुबै चर्चामा रहेको छ । सुलेमानी आफै पनि प्राविधिक भएकाले उक्त कितावमा धेरै तथ्यहरु समावेश गरेका छन् । 

कमिङ वेभमा के छ ? 

पुस्तकको प्रस्तावना “प्रविधिको आउँदो लहरले मानवतामा के अर्थ राख्दछ ?” बाट शुरु गरिएको छ । उनका अनुसार “मानव इतिहासको इतिहासमा, घुम्ति बिन्दु, जहाँ मानवताको भाग्य सन्तुलनमा झुण्डिएको हुन्छ । आगोको खोजी, पाङ्ग्राको आविष्कार र विद्युतको दोहन यी सबै क्षणहरुले मानव सभ्यताको इतिहासको पाना सदाकालागि बदलि दिएको थियो ।”

सुलेमानीले पुस्तकमा पहिलो तरङ्ग कृषि क्रान्ति, दोस्रो तरङ्ग औद्योगिक क्रान्ति र तेस्रो तरङ्ग प्रविधि क्रान्तिको पनि उच्च र भिमकाय रुपमा कृत्रिम बुद्धिमतालाई प्रस्तुत गरेका छन् । चारवटा भागमा विभाजन गरिएको उक्त पुस्तकमा श्रृंखलाबद्ध होमो टेक्नोलोजिएस, द नेक्स्ट वेभ, स्टेस्टस् अफ फेलियर र थ्रु द वेभ समावेश गरिएको छ । 

यस कितावको शुरु कन्टेनमेन्ट इज नट पोसिवलबाट शुरु भएर टेन स्टेप्स अफ कन्टेनमेन्टमा समापन गरिएको छ । कन्टेनमेन्ट भन्ने पदावली कसरी शुरु भयो भन्ने बारेमा एउटा रोचक घटना प्रस्तुत गरिएको छ ।        

२२ फेब्रुअरी १९४६ मा, मस्कोमा तैनाथ अमेरिकी कूटनीतिज्ञ जर्ज केनानले वाशिङटनलाई ५ हजार शब्दको निर्देशन दिए ।  टेलिग्राममा, केनानले सोभियत संघको साम्यवादप्रतिको प्रतिबद्धताको अर्थ अन्तरनिहित विस्तारवादी हो भनेर चेतावनी दिए । अमेरिकी सरकारलाई सोभियतहरूले आफ्नो प्रभाव बढाउने कुनै पनि प्रयासको प्रतिरोध गर्न आग्रह गरे । । यो रणनीति चाँडै “कन्टेनमेन्ट“ को रूपमा चिनिन थाल्यो – र अर्को ४० वर्षको लागि अमेरिकी विदेश नीति परिभाषित भयो ।

’द कमिङ वेभ’मा मुस्तफा सुलेमानले हामीले नयाँ प्रविधिहरूले कसरी एकअर्कालाई सशक्त बनाउँछ भनेर सोच्न आवश्यक भएको तर्क गरेका छन् ।

उनले प्राविधिक उद्योग वास्तविक सम्झौता, समाजलाई रूपान्तरण गर्ने र अर्बौं उत्पादन गर्ने प्रक्रियामा रहेको भनी विश्वस्त गराउन खोजेका छन् । यस सन्दर्भमा व्यक्तिगत कम्प्युटर, इन्टरनेट, स्मार्टफोन र सामाजिक सञ्जाल NFTsलाई सम्झन सकिन्छ । Metaverse को पनि प्रचार गर्नु जायज हुन्छ, भनेका छन् ।  

उदाहरणकालागि च्याट जिपिटिलाई लिन सकिन्छ । जिपिटिले इतिहासमा सबैभन्दा छिटो–बढ्दो एपको कीर्तिमान राख्दै अनगिन्ती क्लोनहरू फैलाएर यसले संसारलाई बढारिदियो । तर यसको प्रारम्भिक रिलीज भएको एक वर्षमा नै च्याटबटमाथि गम्भीर मुद्दा देखा पर्यो । च्याटबटमाथिको एउटा आरोप झुट फैलाउनु पनि हो । झुटबाट पैदा भएको आत्मविश्वास फैलाउने प्रवृत्ति चाँडै हट्ने देखिँदैन भन्ने उनको तर्क रहेको छ । माइक्रोसफ्टको च्याटबटको साथ वेब खोजलाई पुनः आविष्कार गर्ने योजनाले गुगलको बजार प्रभुत्वलाई पनि कम गरेको छैन । के च्याटबटहरू सभ्यताको नयाँ युगमा प्रवेश गर्दै छन् वा तिनीहरू अझै अर्को अति–हाइप, पासिंग फ्याड छन् ? सुलेमानकिो बुझाइमा यस्तो भन्नु धेरै चाँडो हुनेछ । 

तर जब हामी अलिकति जुम आउट गर्छौं र दैनिक बहाव र प्रवाहलाई हेर्छौं, प्राविधिक परिवर्तनका ठूला धाराहरू हेर्न सजिलो हुन्छ । च्याटबटहरू ठूला भाषा मोडेलहरूको एउटा मात्र अनुप्रयोग हो, जुन आफैंमा समकालीन एआईको एउटा कुना मात्र हो । र एआई  एउटा ठूलो प्राविधिक तरंगको एक प्रमुख भाग हो जुन हामीले भर्खरै अनुभव गर्न थालेका छौं भन्ने सुलेमानीको तर्क रहेको छ । 

यो “कमिङ वेभ“ लेखक मुस्तफा सुलेमान (माइकल भास्करसँगको लेखन), प्रख्यात एआई ल्याब डीप माइन्ड का सह–संस्थापक हुन्, जसलाई गुगलले २०१४ मा अधिग्रहण गरेको थियो, उनैद्वारा अिखित एक व्यापक, विचार–उत्तेजक नयाँ पुस्तकको हो । 

सुलेमानीले एआईलाई डेटा विज्ञान ३.० को रूपमा सोच्न चाहेको छन् । परम्परागत तथ्याङ्क, माध्यम र माध्यमबाट पी–मान र महत्त्वका लागि परीक्षण, विज्ञान, चिकित्सा, र विशेष गरी १९ औं शताब्दीदेखि सरकारी र व्यापार सञ्चालनका धेरै पक्षहरूमा क्रान्तिकारी परिवर्तन भयो । २००० को शुरुवातले ठूला डाटा सेटहरू (“ठूलो डाटा“) प्रशोधन गर्न कम्प्युटरहरूमा धेरै निर्भर दोस्रो अवधिको घोषणा गरेको थियो । उच्च रिजोल्युसनका तथ्याङ्कहरू भविष्यमा प्राविधि भीमकाय उत्पादनलाई उपभोक्ताले के किन्न सक्छन् भन्ने सम्भावनाको बारेमा भविष्यवाणी र बराक ओबामाको २००८ को चुनावी टोली जस्ता राजनीतिक अभियान जसले अभूतपूर्व फाइन—ग्रेण्ड मतदाताका बारेमा जानकारी राख्ने इन्जिन बन्न पुग्यो । डेटा विज्ञानको तेस्रो लहरमा भविष्यवाणी गर्नेदेखि स्वचालित रूपमा तिनीहरूमा कार्य गर्न र डेटाको विश्लेषणबाट थप नयाँ डेटा उत्पन्न गर्नेतिर जाँदैछ । आउँदा दशकमा समाजमा जुनसुकै ठूला परिवर्तनहरू आउँछन् ती कुनै न कुनै रूपमा डाटासँग सम्बन्धित हुनेछ । जुनसुकै नयाँ प्रविधि जतिसुकै टाढा भए पनि एआईकाकारणले र एआईकै तहबाट परिवर्तन हुनेछ । 

सुलेमानले एआईलाई ठूला प्राविधिक युगको भागको रूपमा आनुवंशिक इन्जिनियरिङ, विशेष गरी जीन सम्पादन र सिंथेटिक जीवविज्ञानको एक अंशको रुपमा हेरेका छन् । सुलेमानीले क्वान्टम कम्प्युटिङ र फ्युजन पावर जस्ता अन्य सम्भावित खेल–परिवर्तन गर्ने प्रविधिका रुपमा ग्रहण गरेका छन् । 

सुलेमानले विश्वस्तताका साथ के तर्क गरेका छन् भने कुनै पनि प्रविधिबाट अलग भएर तिनीहरू समन्वयात्मक रूपमा अगाडि बढ्न सक्दैन किनभने एक क्षेत्रको प्रगतिले अन्य क्षेत्रमा प्रगतिलाई प्रोत्साहित गर्ने हुनाले तिनीहरु विकसित हुँदैनन् । सुलेमानले आउँदै गरेको लहरले प्रविधिहरूमा शक्ति फैलाउँछन् र तिनीहरूले सूचनामा कार्य गर्ने लागत घटाउँछ । त्यसैले गर्दा उल्लेखनीय समानता देख्छन् । उनको विचारमा यसलाई इन्टरनेट–सम्बन्धित टेक्नोलोजीहरूको अघिल्लो लहरबाट सूचना प्रसारणको लागत कम गरेको छ । 

संसारमा यस प्रकारको सरल योगहरूमा सफासँग समायोजन हुने कुरामा धेरै गडबड पनि देखिएको छ । सुलेमानको फ्रेमिङ एकदमै व्यावहारिक र सहयोगी लाग्छ । एक लहर भित्र व्यक्तिगत प्रविधिहरूलाई कम बुझ्न उनी सुझाव दिन्छन । यी प्रविधिहरूले मानिसहरूलाई के गर्न सक्षम बनाउँछन् भन्ने बारेमा गहिरो गरी आत्मासाथ गर्न सुझाव दिएका छन् । साथै यो तर्क पनि गरेका छन् कि यदि हामीले यसलाई निर्देशित गर्न कडा परिश्रम गरेनौं भने यो लहरले हामीलाई विनाशमा बाढी ल्याउनेछ । चाहे शक्तिशाली उपकरणहरूको जानाजानी हतियारीकरण होस् वा अभूतपूर्व मात्राको आकस्मिक दुर्घटनाहरू । त्यहाँ धेरै कुराहरू छन् जुन धेरै गलत हुन सक्छ ।

सुलेमानीको यस पुस्तकमा वर्तमान बुझ्न र भविष्यको लागि तयारी गर्न मद्दत गर्नको लागि विगतबाट प्रभावकारी रूपमा आकर्षित गर्ने तरिकाहरूमा प्राविधिक उद्योगको बारेमा जानकारी राख्न सहयोग गर्दछ । प्राविधिक प्रगतिमा ऐतिहासिक भिग्नेटहरू, औद्योगिक क्रान्तिदेखि दहन इन्जिनसम्म इन्टरनेटको प्रारम्भिक दिनहरूलाई पुस्तकभरि आकर्षक रूपमा बुनेका छन् । यी उदाहरणहरूले के देखाएको छ भने हामीले तिनीहरूलाई कुनैपनि हालमा रोक्न चाहँदैनौं । किनभने प्राविधिक स्थिरता त्यसको जवाफ हुन सक्दैन । उनले यस प्रसंगलाई “आधुनिक सभ्यताले चेकमा हस्ताक्षर गर्न सक्छ र केवल निरन्तर प्राविधिक विकासले नगदमा परिणत गर्न सक्छ ।”

यस पुस्तकमा केही उदाहरणहरु असाध्यै डर लाग्दा छन्, जसले प्रविधिको आविस्कार र प्रयोगमा आतंक सिर्जना गर्न सक्दछ । जस्तै द आर्मस् रेसमा उनले एआईलाई मान्हाटन प्रोजेक्टसँग तुलना गरेका छन् । पूर्व सोभियत संघको आईसीबीएम, चीनले प्रविधिमा गरेको पछिल्लो विकासले उत्पन्न हुन सक्ने खतरालाई आवश्यकताभन्दा बढि प्रस्तुत गरेका छन् । तर पनि अन्तिम च्याप्टर लाइफ एफ्टर द एन्थ्रोपोसेनमा हामीले सामना गर्नै पर्दछ भन्दै किताव टुङ्ग्याएका छन् । किताव महत्वपूर्ण र वैचारिक पनि रहेको छ । तर द कमिङ वेभ नै कृत्रिम बुद्धिमताका बारेमा लेखिएको पहिलो पुस्तक होइन ।

सुलेमानी अघिको एआई 

कृत्रिम बुद्धिमताका बारेमा विभिन्न टिप्पणीहरु भैराखेको समयमा २०१७ मा माक्स टेगमार्कले थ्री डट ओ बिइङ ह्युमन इज द एज अफ आर्टिफिसिएल इन्टेलिजेन्स लेखेका थिए । स्विडेनमा जन्मिएर अमेरिकामा बसोबास गरेका प्रोफेसर माक्स जो मेसिन लर्निङ र खोजकर्ताका रुपमा चिनिएका भौतिकशास्त्री हुन्—ले उक्त किताव कृत्रिम बुद्धिमताको भूत, भविष्य र वर्तमानका बारेमा लेखेका छन् । उनको कितावको मुख्यअंश कृत्रिम बुद्धिमतामा चेतनाको भूमिका कहाँ छ भन्ने कुराको व्याख्या गरिएको छ । 

त्यसैगरी ५० को दशकमा भारतमा जन्मिएर अमेरिका गएका भौतिकशास्त्री राजिब मल्होत्रा जो हिन्दु राष्ट्रवादीका रुपमा चिनिन्छन्, उनले आर्टिफिसिएल इन्टेलिजेन्स एण्ड द फ्युचर अफ पावर फाइभ ब्याटलग्राउण्ड लेखेका छन् । उनले प्रस्तुत गरेका फाइभ ब्याटलग्राउण्डहरुमा आर्थिक विकास र रोजगारी, नयाँ विश्व व्यवस्थामा शक्ति, इच्छा र एजेन्सीमा मनोवैज्ञानिक नियन्त्रण, आत्मा र नैतिकताको मेटाफिजिक्स र भारतको भविष्य रहेका छन् । उनले त एआईमा प्रयोग हुने एल्गोरिदम ऋग्वेदको १९० सुक्तिमा उल्लेख ऋतम् भनेका छन् । 

यी दुईवटा कितावको सार के हो भने अहिले जसरी कृत्रिम बुद्धिमताको विकास र विस्तार भएको छ, त्यसले चुनौतिहरु धेरै नै बढाएको छ ।  आशा गरौं, २०२४ मा कृत्रिम बुद्धिमताका नयाँनयाँ आविस्कार हुने छन् ।  नयाँ किताव आउने छन् । 

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

हाम्रो संवाददाताबारे :