कोरियाली वर्कर्स पार्टीको ७५ औँ स्थापना दिवस

कोरियाली वर्कर्स पार्टीको ७५ औँ स्थापना दिवस

अक्टुबर १०, २०२० कोरियाको वर्कर्स पार्टीको स्थापनाको ७५ औँ वार्षिकोत्सव हो । कोरियाली जनताका महान् नेता किम इल सुङ (सन् १९१२–१९९४) ले कोरियाली वर्कर्स पार्टीको स्थापना गरेका थिए । किम इल सुङ जो जापानी साम्राज्यवादबाट कोरियालाई स्वतन्त्र पार्न किशोरावस्थामै क्रान्तिकारी सङ्घर्षको मार्गमा अगाडि बढेका थिए, जसले १७ अक्टोबर १९२६ मा साम्राज्यवादविरोधी सङ्घ गठन गरेका थिए । युनियन स्थापना भनेको जुछे विचारधाराको क्रान्तिकारी पार्टीको सुरुआत बिन्दु थियो जुन कोरियामा अघिल्ला पार्टीहरूभन्दा फरक थियो । सन् १९३० को कालोन बैठकमा कोरियाली क्रान्तिको जुछे विचारधारालाई अघि बढाउँदा किम इल सुङले क्रान्तिकारी पार्टी स्थापना गर्ने मौलिक तरिकाका बारेमा प्रकाश पारेका थिए । यहाँ सबैभन्दा महत्वपूर्ण कुरा भनेको स्वतन्त्र रूपमा पार्टी पत्ता लगाउनु थियो र पहिले यसका घाँसे जड सङ्गठनहरू गठन गरेर उनीहरूको विस्तार र सुदृढीकरण गर्नु थियो र जापानविरोधी सङ्घर्षको निकट संयोजनमा यसको स्थापनाको तयारी गर्नु थियो । त्यसपछि उनले जुलाई सन् १९३० को सुरुमा कालोनमा युवा कम्युनिस्टहरूको साथमा पहिलो पार्टी सङ्गठन सोसाइटी फर र्यालिङ कमरेडको स्थापना गरे । यसरी जुछे विचारधाराद्वारा निर्देशित पार्टी सङ्गठनहरूको स्थापना भएको थियो । किम इल सुङको निर्देशनमा जापानविरोधी सशस्त्र सङ्घर्षले मजदुर वर्गको क्रान्तिकारी पार्टी र राष्ट्रलाई बचाउनका लागि एक मुक्तियुद्ध भेट्टायो । जापानविरोधी सशस्त्र सङ्घर्षको अवधिमा कोरियाली जनक्रान्ति क्रान्तिकारी सेनाको पार्टी कमिटी गठन गरिएको थियो र यसले सबै तहमा पार्टी सङ्गठनहरूलाई मार्गनिर्देशित गर्ने प्रणाली स्थापना गर्न सम्भव बनाउँथ्यो र समग्रमा कोरियाली क्रान्तिबारे पार्टी मार्गदर्शनको अनुभूति प्राप्त गरेको थियो । एक ध्वनि सङ्गठनात्मक मेरुदण्डको निर्माण भएको थियो र पार्टीको एकतालाई चट्टानका रूपमा समकेन्द्रित गरिएको थियो । जापानविरोधी क्रान्तिकारी सङ्घर्षका क्रममा पार्टी निर्माणमा हासिल गरेका सफलता र अनुभवहरूका आधारमा किम इल सुङले सन् १९४५ अगस्ट १५ मा कोरियाको मुक्ति (पार्टी) को पार्टी स्थापना गर्ने कामको सुरुआत गरेर अक्टुबर १०, १९४५ मा कोरियाली वर्कर्स पार्टी (डब्लूपीके) को स्थापना भएको थियो । किम इल सुङले विभिन्न क्षेत्रमा सक्रिय कम्युनिस्टहरूलाई जापानविरोधी क्रान्तिकारी सङ्घर्षका क्रममा प्रशिक्षण दिएका थिए । डब्लूपीकेको स्थापनाले कोरियाली जनतालाई विजयी रूपमा आफ्नो भाग्य निर्माण गर्न र आफ्नो अभूतपूर्व शक्तिमा भर परेर परिवर्तनको नयाँ युगमा प्रवेश गर्न सक्षम तुल्यायो । किम इल सुङको पार्टी स्थापनाका कारण सदैव वर्कर्स पार्टीको शक्तिले चम्किनेछ जुन इतिहासका सबै कठिनाइहरू पार गरेर समाजवादी उद्देश्य हासिल गर्ने बाटोमा विजयी भई अघि बढिरहेको छ ।

एउटा पार्टी जसले आफ्ना निर्णयहरूलाई यथार्थमा रूपान्तरण गर्छ

कोरियाको वर्कर्स पार्टीले जे लक्ष्य किटान गरेको छ, त्यो पूरा गर्न कटिबद्ध भएर सफलतपूर्वक गर्ने गर्दछ । त्यसो भए यसको रहस्य के हो ? सर्वप्रथम, यसले व्यक्तिमा निर्भर सबै समस्याहरू समाधान गर्दछ । के इच्छा छ भने कुनै पनि कुरा असम्भव छैन जबसम्म यसले जनतामा विश्वास गर्दछ र तिनीहरूमा निर्भर गर्दछ । जनतामा भर परेर, यसले निर्णायकतापूर्वक कुनै पनि रणनीतिक निर्णय गर्दछ जसका लागि ठूलो खर्च लाग्नेछ र समाजवादी निर्माणको तीव्र विकासका लागि महत्वाकाङ्क्षी अभियानहरू सुरु गर्दछ । उनीहरूमाथिको यस विश्वासलाई अमूल्य रूपमा हेर्दै कोरियाली जनताले समाजवादको संरक्षण र निर्माणका लागि सङ्घर्षमा अतुलनीय शक्ति प्रदर्शन गर्छन् । यो यथार्थबाहेक अकल्पनीय छ– जनगणतन्त्र कोरियाले आफ्नो सैन्य शक्ति र आर्थिक निर्माणलाई अभूतपूर्व गम्भीर परिस्थितिमा सुदृढ पार्न एकपछि अर्को विश्वलाई आश्चर्यचकित पार्ने सफलता सिर्जना गर्दछ । दोस्रो, पार्टीले अनफ्लिन्चिङ अफसेन्सिभका बखत सबै कुरा लागू गर्दछ । यसमा आफ्नो विश्वास र दृढ सङ्कल्पका आधारमा सबै कुरा गर्ने स्वतन्त्रताको ठोस सिद्धान्त छ जुन अरूले जेसुकै भनून्, अपरिवर्तनीय इच्छाशक्तिले बहादुरी, चुनौती र कठिनाइहरूको सामना गर्नुपर्नेछ, क्रान्तिकारी भावनाले एक वर्ष पनि आफ्नो गौरवमा निर्भर नगरी अगाडि बढ्ने र चीजहरू हासिल गर्ने क्षमता जुन अन्य देशहरूलाई धेरै दशकहरूमा एकल छलाङको माध्यमले लिइएको छ । तेस्रो, पार्टीले वैज्ञानिक नेतृत्वका आधारमा मानिसहरूलाई निर्देशित गर्छ । हालसालै प्रस्तुत गरिएका सबै लाइनहरू र नीतिहरू साम्यवादी आर्थिक निर्माणमा सबै प्रयासमा केन्द्रित गर्ने रणनीतिक रेखा र विज्ञानको चिह्नद्वारा एक छलाङ बनाउने, शिक्षाको पञ्जाबाट भविष्यको ग्यारेन्टी गर्नेलगायत योजनाहरू र उनीहरूको मार्गदर्शनसहितका कार्यक्रम कार्यान्वयन, विशिष्ट अवस्था र देशको उद्देश्य वास्तविकतामा वैज्ञानिक निर्णयमा आधारित छ । देशले राजनीति, सैन्य मामिला, अर्थव्यवस्था, संस्कृति र वैश्विक शक्तिहरूको एकलकाँटे र दम घटाउने काममा अभूतपूर्व आविष्कार गरेको छ । यस वास्तविकताले नेतृत्वको वैज्ञानिक शुद्धता स्पष्टसँग प्रमाणित गर्दछ ।

चौथो, कोरियाली वर्कर्स पार्टीको नेतृत्व भविष्य उन्मुख छ । यो पार्टीले समाजवादी निर्माणमा प्रमुख सिद्धान्तमध्ये एक हो कि परिस्थिति अहिले गाह्रो भए पनि आउँदो पुस्ताका लागि यथासक्य र सही तरिकाले पूर्ण गर्नु पर्दछ । देशका धेरै रचनाहरू पार्टीको आदर्श र महत्वाकाङ्क्षाले जनताको हित र भविष्यका लागि सम्भव भएसम्म काम गरिरहेको छ । व्यक्तिगत तरिका र प्रोटोटाइप– नक्कल मार्गमा होइन, देशको उज्ज्वल भविष्यको ग्यारेन्टी पार्टीको नेतृत्वले ग्यारेन्टी गरेको छ जसले जनतालाई सबै कुराको योजना बनाउने र निर्माणको उद्देश्यका साथ भविष्यमुखी तरिकामा कार्य गर्न प्रोत्साहित गर्दछ ।

किम इल सुङको पार्टी स्थापनाका कारण सदैव वर्कर्स पार्टीको शक्तिले चम्किनेछ जुन इतिहासका सबै कठिनाइहरू पार गरेर समाजवादी उद्देश्य हासिल गर्ने बाटोमा विजयी भई अघि बढिरहेको छ । एउटा पार्टी जसले आफ्ना निर्णयहरूलाई यथार्थमा रूपान्तरण गर्छ ।

जनताको सेवा गर्ने पार्टी

कोरियाली वर्कर्स पार्टीले आफ्नो भाग्यको उत्तरदायित्व लिने र उनीहरूको राम्रो हेरचाह गर्नुपर्ने दायित्वका रूपमा अक्टोबर १०, १९४५ मा स्थापना भएदेखि नै जनताको सेवा गर्दै आएको छ । फेब्रुअरी १९४६ मा यसको स्थापनाको लगत्तै पार्टीले जनगणतन्त्र कोरियाको प्रोभिजनल पिपुल्स कमिटी स्थापना गर्यो, जनताको सरकार जसको उद्देश्य भनेको उनीहरूको हितको रक्षा गर्नु र उनीहरूको हितको अनुभूति गर्नु हो र यसले ढिलाइ नगरी लोकतान्त्रिक सुधारहरू कार्यान्वयन गर्यो ।

यसैले सरकारले कृषि सुधार कानुन सन् १९४६ अगस्टमा लागू गर्यो, लैङ्गिक समानतासम्बन्धी कानुन मार्चमा, प्रमुख उद्योगहरूको राष्ट्रियकरणसम्बन्धी कानुन अगस्ट १९४६ र अन्य जनमुखी नीतिहरू कार्यान्वयन गरियो । लोकतान्त्रिक सुधारका लागि धन्यवाद ! किसानहरूले उनीहरूको जग्गामा निःशुल्क आफ्नो नयाँ प्रयासका साथ नयाँ जीवनको सिर्जना गर्न सक्थे । मजदुरहरूले कारखानाका मालिकका रूपमा रचनात्मक गतिविधिहरू सञ्चालन गर्न सक्थे र उत्पादनको साधनले आठ घन्टाको कामका लागि लाभ उठाइरहेका थिए । महिला समान अधिकारले मात्र सामन्ती झुण्डबाट स्वतन्त्र हुन सक्थ्यो र पुरुषमा समान सामाजिक गतिविधिमा भाग लिन सक्थ्यो । डब्लूपीकेको बुद्धिमत्तापूर्ण नेतृत्वमा प्रजातान्त्रिक जनगणतन्त्र कोरियाको सेप्टेम्बर १९४८ मा स्थापना भएको हो र एउटा यस्तो देश बनाइएको छ जहाँ जनता सबै चीजका मालिक हुन् र सबै कुराले उनीहरूको सेवा गर्दछन् । जनमुखी नीति जुन डीपीआरकेमा लागू गरियो यसले स्पष्ट गर्दछ, वर्कर्स पार्टीले जनताको हितमा कत्तिको महत्व राख्छ । कोरियाली युद्धको भयानक अवधिमा जनवरी १९५३ मा देशले विश्वव्यापी निःशुल्क चिकित्सा सेवा प्रणाली लागू गर्न सुरु गरेको थियो । डब्लूपीकेले यो प्रणाली अपनाउने एउटा साहसी निर्णय लिएको थियो जुन देशको भाग्य सन्तुलनमा थियो जब विशाल फ्युमानान्डमेटेरियल संसाधनहरूका लागि खर्च गर्यो । यो पनि सार्वभौमिक अनिवार्य निःशुल्क शिक्षाप्रणालीका मामलामा सही हो । जनगणतन्त्र कोरियाले अगस्तमा सार्वभौमिक अनिवार्य प्राथमिक शिक्षा ल्याएको थियो जब युद्धको घाउलाई निको पार्ने पुनर्निर्माणको काम यसको उचाइमा थियो र नोभेम्बर १९५८ मा सार्वभौमिक अनिवार्य माध्यमिक शिक्षाको अवधिमा जब उसले समाजवादको जग बसाल्ने प्रयास गर्यो । समाजवादी निर्माणको प्रगति हुँदै जाँदा सेप्टेम्बर १९७२ मा यसले सार्वभौमिक ११ वर्षको अनिवार्य शिक्षा सुरु गर्यो । अब १२ वर्षको अनिवार्य शिक्षा लागू गर्दैछ ।

जनताको सेवा गर्ने डब्लूपीकेको राजनीतिलाई यसका अध्यक्ष किम जोङ उनले नयाँ उचाइमा पुर्याए । उनले जनता पहिलोको सिद्धान्तलाई यसको मौलिक राजनीतिक विचारधाराका रूपमा स्थापित गरे र ‘जनताका लागि सबै कुरा र उहाँमा भरोसा राख्दै सबै कुरा’ भन्ने नारा लगाए र ‘सम्पूर्ण पार्टीले महान् व्यक्तिहरूको भलाइका लागि निःस्वार्थ, समर्पित प्रयास गरौँ ।’ उनी जनताको चासो र सुविधाका बारेमा सोच्न पहिले जे गर्दा पनि सोच्न र कुनै पनि अवस्थामा आफ्नो मर्यादा र सार्वभौमिकताको रक्षा गर्न अधिकारीहरूको नेतृत्व गर्दै छन् । गत अगस्टमा वास्तविकतालाई साक्षी दिँदै उनले बारम्बार बाढीपीडित टेचोन्ग री, अनफाकौँटी र उत्तरको भ्रमण गरेका थिए र बाढीपीडितहरूलाई खाद्यान्न र दैनिक आवश्यकताहरू कम समयमै आपूर्ति गर्ने र क्षतिग्रस्त क्षेत्रलाई समाजवादी स्वर्गमा परिणत गर्ने उपाय गरेका थिए ।

किन कोरियाली जनताले उनीहरूका सर्वोच्च नेतालाई सम्मान गर्छन् ?

कोरियाले प्रजातान्त्रिक गणतन्त्र कोरियाका जनतालाई उनीहरूका सर्वोच्च नेताप्रति असीम श्रद्धा र सम्मानका लागि प्रशंसा गर्ने गर्दछन् । त्यसो भए किन तिनीहरू यति साहसका साथ आफ्नो नेताको आदर गर्छन् ! राष्ट्रपति किम इल सुङ र अध्यक्ष किम जोङ इल (१९४२ देखि २०११०) को कारणलाई अगाडि बढाउँदै सर्वोच्च नेता किम जोङ उनले आफ्ना जनताको सपना र आदर्शलाई साकार पार्छन् । उनका प्रयासहरूका लागि धन्यवाद ! एक शक्तिशाली देशको मालिकका रूपमा सम्मानजनक जीवन बिताउने शताब्दीयौँको चाहनालाई वास्तविकतामा अनुवाद गरिएको छ । कोरियालीहरू विशिष्ट इतिहासका साथ राष्ट्र हुन् । पुरातन समयमा प्राचीन कोरिया वा कोजोसन जुन ईसापूर्व ३० औँ शताब्दीको आरम्भदेखि १०८ ईसापूर्व थियो र जुन २७७ देखि २८८ ईसापूर्वसम्म कोगुरियो पूर्वमा शक्तिशाली देशका रूपमा मान्यता प्राप्त थियो ।

गत शताब्दीको उत्तराद्र्धमा जापानी सैनिक कब्जामा दासका रूपमा जीवन बिताउँदा, सन् १९५० को दशकमा अमेरिकी नेतृत्वमा साम्राज्यवादी सहयोगी सेनाले सुरु गरेको कोरियन युद्धबाट बचेका र उनीहरूले विरोधी सेनाहरूसँग लडाइँ गरे । उनीहरुले हाम्रो देशलाई दबाउन खोजेका थिए । किम जोङ उनले यो चाहनालाई सत्य बनाउनका लागि प्रयत्न गरे– देशको प्रतिरक्षा विज्ञानको छिटो विकास गरेर उनले यसलाई विश्वमान्यता प्राप्त रणनीतिक राज्यको दर्जामा पुर्याए जसका विरुद्ध कुनै अन्य देश युद्ध गर्न हिम्मत गर्न सक्दैन । समृद्ध मुलुकमा बस्ने जनताको सपना साकार पार्न उनी आर्थिक शक्ति निर्माणको प्रयासलाई जोसका साथ अगुवाइ गरिरहेका छन् । उनको मार्गदर्शनमा देशका आफ्नै शक्ति, प्रविधि, कच्चा माल र इन्धनमा निर्भर धेरै आधुनिक कारखाना र उद्यमहरू निर्माण गरिएको छ । यद्यपि उनीहरूसँग अझै केही छ जुन थोरै आपूर्तिमा छ वा उपलब्ध छैन, तिनीहरू आफ्नो सिर्जनामा गर्व गर्दछन् र शक्तिशाली समाजवादी देशको उज्ज्वल भविष्यका बारेमा विश्वस्त छन् । कोरियाली जनताको उनीप्रति असीम सम्मान र विश्वास हुनुको अर्को कारण उनको जनमुखी राजनीति हो । उनले किम इल सुङइज्म, किम जोङइलिज्म, देशको मार्गनिर्देशनवादी विचारधाराको सारलाई जनताको पहिलो सिद्धान्तका रूपमा परिभाषित गरे र जनताका लागि सबै कुरा र उनमा भरोसा राखेर सबै कुरा गर भन्ने नारालाई अगाडि सारे । उनले अधिकारीहरूलाई जनताको हित र आवश्यकताका आधारमा कोरियाली वर्कर्स पार्टी र डीपीआरके सरकारको नीति निर्माणदेखि लिएर कार्यान्वयनसम्मका सबै काम गर्न प्रोत्साहन दिए । उनी सबै अधिकारीहरू निःस्वार्थ र समर्पण गरी जनताको हितका लागि प्रयास गर्न चाहन्छन् र व्यक्तिगत उदाहरणहरू प्रस्तुत गर्न चाहन्छन् । एक शब्दमा, किम जोङ उन जनताका प्रिय नेता र जनताका दयालु आइडल हुन् । यो स्वाभाविक हो, कुनै पनि व्यक्तिले त्यस्तो नेतामाथि पूर्ण भरोसा राख्छन् ।

हालसालै प्रस्तुत गरिएका सबै लाइनहरू र नीतिहरू साम्यवादी आर्थिक निर्माणमा सबै प्रयासमा केन्द्रित गर्ने रणनीतिक रेखा र विज्ञानको चिह्नद्वारा एक छलाङ बनाउने, शिक्षाको पञ्जाबाट भविष्यको ग्यारेन्टी गर्नेलगायत योजनाहरू र उनीहरूको मार्गदर्शनसहितका कार्यक्रम कार्यान्वयन, विशिष्ट अवस्था र देशको उद्देश्य वास्तविकतामा वैज्ञानिक निर्णयमा आधारित छ । देशले राजनीति, सैन्य मामिला, अर्थव्यवस्था, संस्कृति र वैश्विक शक्तिहरूको एकलकाँटे र दम घटाउने काममा अभूतपूर्व आविष्कार गरेको छ । यस वास्तविकताले नेतृत्वको वैज्ञानिक शुद्धता स्पष्टसँग प्रमाणित गर्दछ ।

लोकतान्त्रिक जनगणतन्त्र कोरियाको राज्य मामिला आयोगको सावधानीपूर्वक नेता अध्यक्ष किम जोङ उनले सबै कुरा ठूलो र बोल्ड तरिकामा योजना बनाएका छन् र यसलाई सम्भव भएसम्म उच्च तहमा कार्यान्वयन गर्छन् । यसक विशेष उदाहरणहरू आधुनिक शैलीको मिराइ साइन्टिस्ट स्ट्रिट र रियोमियाङ स्ट्रिट प्योङयाङ हो । सामजियोन सहर जुन कोरियाको उत्तरी भागमा पर्वतीय सहरको मोडेल र यसको मध्यभागमा याथ्डोक हट स्प्रिङ रिसोर्टको निर्माण गरिएको थियो । उनी एकातिर ठूलो क्यालिबरका मानिस हुन् र अर्कोतर्फ धेरै सावधान छन् । गत वर्षको अक्टोबरमा एक दिन यामड्याक हट स्प्रिङ रिसोर्टका विदेशी पर्यटकहरूले नयाँ घरहरू ओगटिरहेका थिए, उनीहरूले यसो भने, ‘घरहरूले राम्रा पेपरर्ड बैठक कोठा, सफा धुने कोठा, हात पसलहरू, जनावरहरूको सेड र भान्साका भाँडाहरू पनि राखेका थिए । राज्यले त्यहाँका बासिन्दाहरूका लागि मात्र घरहरू बनाएन तर उनीहरूको सुविधाजनक बासस्थानका लागि सबैथोकको तयारी पनि गरेको छ ।’ यो पनि उल्लेखनीय छ, तिनीहरू रिसोर्ट खोल्नुअघि नयाँ घरहरूमा सरे । किम जोङ उनले यो कुरा सुनिश्चित गरे, त्यहाँका बासिन्दाहरूले रिसोर्टको उद्घाटन समारोहअघि नयाँ घरहरूमा प्रवेश गरे नत्र उनीहरूले चिसो मौसममा अप्ठ्यारो महसुस गर्लान् । के भन्न सकिन्छ भने उनको सावधानी जनतामा उनको बुबाको स्नेहले उत्पन्न भयो । उनलाई मानिसका पिता भनिन्छ, कुनै विवरण, यद्यपि यो सानो देखिन्छ तर यो महत्वहीन छ यो जनताको जीवनसँग सम्बन्धित छ ।

एक दिन उनी राजधानी प्योङयाङको नवनिर्मित चानजोन स्ट्रिटमा ४५ तलाको अपार्टमेन्ट घरको माथिल्लो तलामा गए । बैठक कोठा र प्रयोगकर्ताको आँखासँग एक फ्ल्याटको भान्साकोठा चारैतिर हेरेपछि उनले प्योङयाङको बालकनीमा चराको आँखाको आनन्द उठाए । त्यसपछि उनले अचानक बतास चलेको सुने तर उनले सिटिस्कत सुने । यो स्वाभाविक हो, झ्यालबाट केही बतास भित्र आउनुपर्छ किनकि यो उच्च उचाइ हो । कसैले पनि यसमा ध्यान दिएन तर उनले औँल्याए– हावाले त्यहाँका बासिन्दाहरूलाई असुविधा उत्पन्न गराउन सक्छ र वायु प्रुफिङको राम्रो उपायको आवश्यकतामा जोड दिए । जब उनी सडकमा कामदारको परिवारलाई भेट्न गए, उनले मालिकलाई पानी आपूर्तिको अवस्थाका बारेमा सोधे । उनलाई उसको नयाँ घर मन पर्यो । उनले सोधे– उसले कति बच्चाहरू जन्मायो ? आफ्नो छोरालाई कसरी आफ्नो चित्रकला र कौशल सुधार गर्न सल्लाह दियो ?

किम जोङ उनका गतिविधिहरू हालसम्म विश्लेषण गरेमा सबैलाई थाहा छ– उनले प्रत्येक विवरणमा ध्यान दिएका छन्, विभिन्न क्षेत्रहरूलाई एकसाथ समात्छन् र काममा प्राथमिकता र तौलको क्रमलाई सही रूपमा निर्धारण गछन् । विश्लेषकहरूले टिप्पणी गरे– डीपीआरकेमा सबै सफलताहरू अकल्पनीय छन् । उनको व्यापक फराकिलो सोचाइ र नेतृत्व पनि ।

डीपीआरकेका रणनीतिक संसाधन

डेमोक्रेटिक पिपुल्स रिपब्लिक कोरियाको रणनीतिक स्रोत छ जसले राष्ट्रिय अर्थतन्त्रलाई पुनर्जीवित पार्छ र दुस्मन शक्तिको नाकाबन्दीको सामना गर्दै यसलाई विश्वस्तरीय तहमा पुर्याउँछ । पहिलो एक आत्मनिर्भर अर्थव्यवस्थाको जग हो जुन केही दशकहरूका लागि संकेन्द्रित छ । यो देशमा समाजवादको अस्तित्वको आधार, यसको अग्रीम र विकासको प्रेरणाशक्ति स्थापना गर्दछ । पूर्वव्यापी रूपमा, दुस्मन सेनाहरूले स्वतन्त्रताको किल्ला डीपीआरकेलाई अलग पार्न र दबाउन हरसम्भव कल्पना गरेका छन् । सात दशकभन्दा बढी समयदेखि लागि तिनीहरूले यसमाथि अभूतपूर्व गम्भीर राजनीतिक र आर्थिक नाकाबन्दी लगाए । यद्यपि राष्ट्रपति किम इल सुङ र अध्यक्ष किम जोङ इलको नेतृत्वमा कोरियाली जनताले चुनौती र दबाबको सामना गर्नुपर्दा आत्मनिर्भरताको सिद्धान्तबाट एक कदम पनि पछि हटेका थिएनन् । उनीहरुले एक शक्तिशाली अर्थव्यवस्था बनाए जुन आफ्नै खुट्टामा खडा हुन्छ र आफ्नै प्रयासहरू, प्रिध र संसाधनहरूमा निर्भर रहन्छ । वैमनस्यपूर्ण अवस्थाको सामना गर्न जहाँ शत्रुतावादी सेनाहरूले उनीहरूको आन्दोलनलाई पृथक तुल्याइरहेका छन् र देशलाई कुल्चिरहेका छन् ।

स्टेट अफेयर्स कमिसनका अध्यक्ष किम जोङ उनले सबै क्षेत्रमा कच्चा पदार्थ, अन्य सामग्री र उपकरणको आन्तरिक उत्पादन सुनिश्चित गर्नमा ध्यान दिएका छन् ।

राष्ट्रिय अर्थव्यवस्था

दोस्रो, देशको शक्तिशाली वैज्ञानिक प्रविधि बलमा राज्यले ठूलो प्रयासका साथ प्रशिक्षण दिएको छ । देशमा सक्षम वैज्ञानिकहरूको ठूलो समूह छ । प्रतिभाशाली मानिसहरू, विज्ञान र प्रविधिमा आत्मनिर्भर अर्थव्यवस्था विकासको प्रमुख प्रेरणा शक्ति हो । विज्ञान र प्रविधिमा महत्व पुर्याउने लाइन र सबैलाई विज्ञान र प्रविधिमा राम्ररी निपुण बनाउने नीतिलाई अध्यक्ष किम जोङ उनद्वारा स्थिर राखिएकोमा धन्यवाद । देशले हालसालै विज्ञान र प्रविधिमा कट्टरपन्थी विकास गरेको छ र विज्ञान–टेक शक्तिहरूको छिटोछिटो विकास भएको छ । पछिल्लो विज्ञान र प्रविधिमा धेरै मूल्यवान् सफलताहरू हासिल भएका छन् जसले आर्थिक विकासलाई कडा रूपमा प्रवद्र्धन गर्दछ । कृत्रिम धर्ती उपग्रहको विकास, प्रक्षेपण, जीवविज्ञान र न्यानो टेक्नोलोजीका क्षेत्रमा हालसालैको विज्ञान र प्रविधिको सफलताहरूले थुप्रै विश्वविज्ञहरूको ध्यानाकर्षण गराइरहेको छ । तेस्रो, एउटा व्यक्तिको सिर्जनात्मक शक्ति हो जसले आफ्ना मानसिक गुणहरूको आत्मनिर्भरताको हिस्सा बनाएका हुन्छन् र देशभक्तिपूर्ण उत्साहका साथ गम्भीर हुन्छन् । चमत्कार भनेको त्यस्तो चीज हुँदैन जुन आफ्नै समझदारीबाट बनिएको हो । चमत्कारको स्रोत जनताको हर्षित मानसिक शक्ति हो र अदम्य मानसिकता भएका मानिसहरूको सामथ्र्यको कुनै सीमा छैन ।

किम जोङ उनले यो चाहनालाई सत्य बनाउनका लागि प्रयत्न गरे– देशको प्रतिरक्षा विज्ञानको छिटो विकास गरेर उनले यसलाई विश्वमान्यता प्राप्त रणनीतिक राज्यको दर्जामा पुर्याए जसका विरुद्ध कुनै अन्य देश युद्ध गर्न हिम्मत गर्न सक्दैन । समृद्ध मुलुकमा बस्ने जनताको सपना साकार पार्न उनी आर्थिक शक्ति निर्माणको प्रयासलाई जोसका साथ अगुवाइ गरिरहेका छन् । उनको मार्गदर्शनमा देशका आफ्नै शक्ति, प्रविधि, कच्चा माल र इन्धनमा निर्भर धेरै आधुनिक कारखाना र उद्यमहरू निर्माण गरिएको छ ।

राष्ट्रपति किम इल सुङ र अध्यक्ष किम जोङ इलको नेतृत्वमा दशकौँ बहादुरी परीक्षण र कठिनाइहरूको सामना गर्दै दशकौँपछि चमत्कार र नवीनता सिर्जना गर्ने कोरियाली जनताका सङ्घर्षबाट यो स्पष्ट भयो ।

हृदयदेखि मानिसहरूसँग

कोरियाली टीभी च्यानलहरूमा कसैले अध्यक्ष किम जोङ उनसँग बारम्बार अनैतिक कुराकानी गरेको देख्न सकिन्छ । जब तिनीहरू उहाँसँग कुरा गर्छन्, तिनीहरू कहिल्यै पनि उनीहरूको इच्छा र समस्याहरू स्पष्टसँग बताउन हिचकिचाउँदैनन् । कोहीले उनलाई नवजात शिशुको नाम दिन पनि आग्रह गरे । उनीहरूको हृदय खोल्नका लागि उनको आफ्नै जादु छजस्तो देखिन्छ । मानिसहरूलाई उनीसामु जानुअघि उनीहरूलाई गहिरो गरी ढोग्नु उनको विशिष्ट स्वभाव हो । जून २०१८ मा उनले सिनुइजु प्रसाधन सामग्री कारखानाको भ्रमण गरे जुन पोमह्यागी ब्रान्डका लागि प्रख्यात छ । जब उनी अन्तिम कार्यशालाको कोरिडोरमा प्रवेश गरे, तब उनले एक मध्यम बूढी महिला कामदार उत्साहपूर्वक उनलाई गिलास–विभाजित सप फ्लोरभित्र उत्साहित देखे । उनी हिँड्न रोकिएपछि सँगैको प्रबन्धकले उनलाई उनीसँग परिचय गराइन्– उनी एक श्रमिक कवि हुन् जसले द गर्ल अन ए स्टिड गीतहरू लेखेका थिए । उनको परिचय सुनेपछि उनले भने– श्रमिकलाई गहिरो ध्यान पुर्याउनू । यस्ता प्रतिभाशाली व्यक्ति हुनु कारखानाको गौरव हो । यस्तै धेरै अन्य उदाहरणहरू छन् । जब उनले एक माछा मार्ने स्टेसनको भ्रमण गरे, उनले माछा प्रशोधन कार्यशालामा हंसमुख महिला कामदारहरूलाई दण्डवत् गरे । अगस्त २०२० मा उनी आफैँ उत्तर ह्वाँहाई प्रान्तको उन्फा काउन्टीमा बाढीग्रस्त ताइकोग–रिमा आएका थिए । त्यहाँको अवस्थाका बारेमा जान्नका लागि उनी त्यहाँ आएका थिए । जब उनको कार माटोमा अड्कियो, स्थानीय किसानहरूले उनलाई बाहिर तान्न सहयोग गरे । उनीहरूले व्यक्तिगत भेटका लागि उनलाई अनुरोध गरेपछि उनले आफ्नो कारलाई माटोबाट धकेल्दै यसलाई हल्का रूपमा लिए । यद्यपि उनले भने– उनीहरूलाई परेको समस्याका लागि म धेरै दुःखी छु । यो सुनेर तिनीहरूले आँसु बगाए । युरोपमा एउटा भनाइ छ– विनम्रताले सबै ढोका खोल्यो ।

(जनगणतन्त्र कोरियाको सत्तासीन कम्युनिस्ट पार्टी कोरियाली वर्कर्स पार्टीको ७५ औँ स्थापना दिवसका अवसरमा प्योङयाङबाट प्राप्त कोरियाली वर्कर्स पार्टीको अङ्ग्रेजी भाषाको यो लेखलाई पत्रकार/लेखक करणसिंह बडालले नेपाली भाषामा अनुवाद गरेका हुन् । उनी नेपाल–कोरिया लेखक–पत्रकार मञ्चका सचिव हुन्– सम्पादक ।)

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
error: Content is protected !!